Időszakosan felröppennek biztató hírek arról, hogy talán Amerika megregulázza a veszélyes túlhatalommal rendelkező tech-óriásokat. Aztán újra és újra csalódnunk kell. A digitális nagyvállalatokkal szembeni fellépés ügyében a nyugati világ teljes egésze Amerikára van utalva. Amerikai területen működnek ezek a cégek, az amerikai szerveknek van megfelelő eszköze és hatalma arra, hogy kordában tartsa a nyilvánosságot egyre jobban leuralni akaró cégeket.
Most a digitális tálibok hatalmának kellene véget vessen. Törvényekkel kellene odavágjon, a digitális piac korszerű szabályozásával. Ennyi.
Ilyen olcsón még sosem válhatott hőssé Amerika. És senkinek nem kell meghalnia.
Az egész nyugati világot megvédhetné attól, hogy a nyilvánosságot leuralja egy szűk fél-őrült szekta és az erejükkel visszaélve károsan befolyásolják a független országok politikai küzdelmeit.
A digitális világ már túlnőtt a kormányok hatalmán, egy-egy cég fokozottan nagyobb hatalommal rendelkezik, mint Németország vagy Kanada. Ez már nemzetbiztonsági kérdés, nem pedig világnézeti.
A digitális világra vonatkozó jogi szabályozásnak követnie kell a valóságot, választ kell adnia a jelen kihívásaira. Különben egy nap túl késő lesz. Már így is túl közel kerültünk ahhoz, egy nagyvállalatok legyenek a politikaformálás legmeghatározóbb aktorai.
Pár napja Donald Trump bejelentette, hogy pert indít a Facebook, a Google és a Twitter ellen, a republikánusok pedig felvetették a techcégek feldarabolásának ötletét.
„Tetszett volna forradalmat csinálni!”
Méltányolom Trump elkésett igyekezetét, ahogy dicséretes a republikánusok jobbat akaró részének a törekvése is. Mindezt azonban akkor kellett volna meglépni, amikor kormányon voltak. A techcégek ugyanis azóta megállapodtak a demokratákkal, és eszük ágában sincs egymásnak keresztbe tenni.
Most szívhatják a fogukat a republikánusok, a választási küzdelem a közösségi média felületein dől el, a pálya pedig a demokraták felé lejt.
Trump későn ismerte fel, hogy sem a vagyona, sem az exelnöki státusza nem menti meg attól, hogy ledarálják a techcégek vezetői:
„ha ki tudnak tiltani egy elnököt, akkor ezt bárkivel megtehetik”
- mondta nemrég Donald Trump.
Bárkivel megtehetik és meg is fogják tenni, a Facebook, a Twitter mélyen benne van abban a világnézeti harcban, ami most éppen Amerikát feszíti szét - és nem titok, hogy melyik oldalon állnak.
Trump hívei nemrég létrehozták a sokadik szabad felületet, GETTR néven. Azonban ezek egyike sem versenyezhet a szabad és politikamentesnek maszkírozott, amúgy cenzúrázott és full propagandában utazó Facebook – Twitter párossal.
Vagy egy közműszolgáltató ideológiai alapon vonná meg a szolgáltatását valakitől.
"Önnek nem jár fűtés 30 napig, mert megsértette a cégünk irányelveit"
Egy uralkodó helyzetben levő céggel szemben, amely etikátlanul szorítja ki versenytársait a piacról, az államnak kötelessége fellépni. Ez az állampolgárok érdeke.