- Orosz Anna a Momentum, a Párbeszéd, az LMP és az MSZP újbudai képviselőivel levelet írt a DK-s dr. László Imre polgármesternek, és ezt Facebook-oldalán is világgá kürtölte.
- Az a bajuk, hogy a polgármester a kicsit elhasznált, „2010 előtti” Molnár Gyulát kabinetvezetőnek, Lakos Imrét pedig kabinetvezető-helyettesnek nevezte ki.
- Orosz Anna még azzal is megfenyegeti dr. Lászlót, hogy ha nem gondolja át ezt a lépését, akkor a nyilvánossághoz fognak fordulni (bár ezt ugye már megtették), és nem tudják garantálni a testületi többség biztosítását.
- A Kontra gyanúja szerint azonban a két úriember ki nem mondott botrányai, büntetőügyei is szerepet játszhattak ebben a nagy ellenállásban: fel is idézünk most párat a hírhedt Leisztinger-féle kopaszi-gátas ingatlanpanama-gyanútól egészen a csődbe vitt Újbuda Torna Clubig vagy az Újbudai Sportcentrum kivitelezésének késedelme miatt be nem hajtott kötbérig.
Orosz Anna puffog, és a DK-s polgármestert támadja
Hoppá, szerda reggel 8:00-kor mi fogad bennünket a Facebookon?
Bár az újbudai országgyűlési képviselőnek megválasztott momentumos Orosz Annának „nem feladata az önkormányzat munkaszervezésébe beleszólni”, vannak kivételes helyzetek. Ez pedig éppen ilyen, úgyhogy nyilvános posztban osztja meg a XI. kerületi polgármesternek, a DK-s László Imrének címzett levelét:
Szóval a 2010 előtti világ a gond
Elfogadhatatlannak tartom Molnár Gyula kabinetvezetőnek, Lakos Imre kabinetvezető-helyettesnek való kinevezését. [...] Mi, Újbuda önkormányzati képviselői, alpolgármesterei és országgyűlési képviselői elfogadhatatlannak tartjuk ezt a lépésedet és a leghatározottabban tiltakozunk ellene. [...] Az ellenzéki szavazók nem a 2010 előtti világ visszaállításával bíztak meg bennünket. [...] Amennyiben ezt a kérésünket nem tudod vagy nem akarod megfontolni, kénytelenek leszünk a nyilvánossághoz fordulni.

És mi lehet még a gond Molnár Gyulával és Lakos Imrével?
Mert azért volt ott egy hosszú, fordulatos büntetőügy is, melynek a végén a Kúria mindkettejüket jogerősen is felmentette.

Ki is az a volt MSZP-s Molnár Gyula?

És a volt SZDSZ-es Lakos Imre?

Hogyan is volt ez a legendás Kopaszi-gátas büntetőügy?
Az ügyészség vádirata szerint 2006-ban Molnár Gyula akkori országgyűlési képviselő, XI. kerületi polgármester és Lakos Imre vagyongazdálkodásért felelős alpolgármester hivatali helyzetével visszaélve megkísérelt egy 38 hektáros önkormányzati telket – a Kopaszi-gát és a Lágymányosi-öböl környékén – pályáztatás nélkül átjátszani egy magáncégnek. A terület 417 millió forintért lett az újbudai önkormányzaté, majd több tulajdonosváltozás után az Öböl XI. Kft.-hez került. A harmadrendű vádlott, Zala László ügyvéd az ügyészség szerint kidolgozta a telek átjátszásának mechanizmusát.
Ennek a páratlan adottságú ingatlanvagyonnak a hasznosítására alapította 2003 októberében a szocialista Molnár Gyula vezette helyi önkormányzat az Öböl XI. Kft.-t, amelybe 1,56 milliárd forint értéken két ütemben (28 + 8 hektár) bevitte a gátat, az öblöt és a parton található földjeit. Az egyébként szörnyen lepusztult állapotban lévő terület fejlesztésére a testület — pályáztatás nélkül – befektetőt keresett. Hamar megtalálta, hiszen 2004 januárjának végén egy százezer forintos üzletrész eladásával társtulajdonossá tette az Eravis Ingatlanforgalmazó Rt.-t., amely az év márciusban 1,56 milliárd forint befizetésével már egyenrangú (50 százalékos) tulajdonossá vált.
A társaság egyik ügyvezetője Zala László ügyvéd lett, aki más ügyekben rendszeresen dolgozott az önkormányzatnak (2003 decemberétől kezdve az Öböl XI. hivatalos jogi képviseletét is ellátta), mellesleg pedig Leisztinger Tamásnak, az Arago-csoporthoz tartozó Eravis tulajdonosának volt az első számú jogi tanácsadója.
A vádlottak tagadták bűnösségüket, és a 2010-es önkormányzati választás napjaiban megindult eljárás politikai motívumait hangsúlyozták. A Fővárosi Törvényszék 2012-ben, első fokon bűncselekmény hiányában mentette fel a vádlottakat. 2013-ban a Fővárosi Ítélőtáblán egy addig még bíróság előtt meg nem hallgatott tanú arról beszélt, hogy hallomásból úgy tudja, a milliárdos vállalkozó, Leisztinger Tamás támogatta Molnár Gyula kampányát, és ezt kellett viszonozni az ingatlan átadásával.

A vádlott kétségbe vonta a tanú szavahihetőségét. A tábla másodfokon hivatali visszaélés miatt Molnár Gyulát nyolc hónap letöltendő börtönre, Lakos Imrét pedig hat hónap felfüggesztettre és hárommillió forintos pénzbüntetésre ítélte. A szóbeli indokolás szerint a vádlottak leplezett célja egyértelműen az inkriminált ingatlan Leisztinger érdekkörébe átjátszása volt, a sokat hangoztatott területfejlesztés nem lehetett reális.
Persze azóta minden rendben van: a Kúria 2014-es ítéletével mindenkit jogerősen felmentett, minden korábbi büntetést hatályon kívül helyezett, haladjunk tovább, minden törvényes volt. Bár azért még mindig vannak elégedetlenkedők...
Hoffmann Tamás: ügyesen „lepapírozták” a korrupciót
A Fidesz újbudai elnöke szerint a Kúria 2014-es ítéletéből ugyanis nem az derül ki, hogy Molnár Gyula nem bűnös a Kopaszi-gát ügyleteiben, hanem az, hogy ügyesen „lepapírozták” a korrupciót. Hoffmann Tamás közleményében azt írta: Molnár Gyula (MSZP) volt XI. kerületi polgármester egyértelműen Leisztinger Tamás – Tüttő Kata MSZP-s főpolgármester-helyettes élettársa – „MSZP-közeli üzletember” érdekeit képviselte, amikor az önkormányzat az államtól megvásárolta, majd pályáztatás nélkül továbbadta a nagyvállalkozónak a Kopaszi-gát közel 4 hektáros területét. Jelezte: a későbbi vevő volt az is, aki kölcsönadott a kerületnek a telek államtól való megszerzésére.
A fideszes politikus felvetette, hogy a Kúria szerint mindez nem bűncselekmény, akkor sem, ha az üzletember milliárdokat keresett, az önkormányzat pedig 3,5 milliárd forintos vagyoni hátránnyal zárta ügyletet.
Hallottunk már olyat, hogy persze, hogy törvényes, hiszen a korrupció a rendszer maga?
EZek mellett Voltak azért még kisebb-nagyobb botrányok
Tényleg csak párat hoztunk mára.

Lakos Imre ellen 2021-ben hűtlen kezelés miatt indult nyomozás: a fent már említett másfél hónapos kabinetfőnöki tevékenységéért nem kevesebb mint 8 millió forintot kapott. 2009-ben pedig többek között a Blikk nehezményezte, hogy a képviselő frissen épített háza nem szerepelt az akkori vagyonnyilatkozatában. És mivel csak bérelte az akkori áron is 30 milliós BMW-jét, ezért természetesen azt se tüntette fel a bevallásban. Neki amúgy se tellett ilyen drága kocsira, most is csak egy 2016-ban vásárolt VW Passatja van.
Molnár Gyulánál is volt pár ellentmondásos eset – természetesen a végén mindig kiderült, hogy nem történt bűncselekmény meg úgy semmi se.
2010-ben például polgármesterként a Magyar Nemzet beszámolója szerint írásban utasította a XI. kerületi önkormányzat pénzügyi és költségvetési igazgatóját, hogy ötvenmillió forintot utaljon át az általa elnökölt, három éven belül csődbe is ment Újbuda Torna Club (ÚTC) részére.
Bűncselekmény hiányában a nyomozást végül megszüntették, de az Újbudai Sportcentrum létrehozása céljából között szerződések következtében az önkormányzatnak több mint 200 millió forintos fizetési kötelezettsége keletkezett. A kivitelező, az Uniker-Coop Kft. épített volna a telken ingatlant és szerezte volna meg a használatbavételi engedélyt, de a késedelem ellenére se hajtották be rajtuk a kötbért – mi több: az önkormányzat még garanciát is vállalt a kivitelező által felvett 200 milliós hitelre. Igen, a bank felmondta a hitelszerződést, és végül az önkormányzatnak kellett kivásárolnia a tartozást.
És még sorolhatnánk a gyanús eseteket, bőven volt belőlük. Természetesen végül mindent rendben találtak – a vádak egytől egyig koncepciós perek és politikai támadások voltak.
Akkor most mégis mi volt a Momentum és Orosz Anna baja?
Természetesen Orosz Anna fanyalgása meg fenyegetőzése nevetséges, hiszen maga a Kúria mondta ki, hogy mind Molnár, mind Lakos bűntelenek - ráadásul nem is egy ügyben! Illetve mit is beszélünk itt, a büntetőügyek szóba se kerültek.
Szóval a "2010 előtti világ", igen. Ha valóban a 2010 előtti világgal lenne bajuk, akkor nem értjük, hogy miért nem Karácsony Gergelynek szóltak tavaly, amikor Lakost felügyelőbizottsági tagnak nevezte ki a közgyűlésben.
Nem beszélve az olyan kipróbált, garantáltan 2010 előtti MSZP-SZDSZ-es húzónevekről, mint Gy. Németh Erzsébet vagy Draskovits Tibor, akikről köztudott, hogy kiváló munkát végeznek! Velük mi legyen, semmi?