Mit csinál két táncikáló, fekete labdarúgó, ha összetalálkozik egy európai fociklubban?

Óvatos, már-már szépirodalmi stílusú elemzést hallhatott a nagyérdemű a fajok közötti különbségekről a Svájc-Kamerun vébémeccs után. Az M4 Afrika-szakértői valósággal sziporkáztak, a megfejtés mindent vitt.

Mindig szórakoztató, ha egy-egy izgalmasabb nemzetközi meccs után valamelyik televízió stúdiójában összeül a hazai futballelit krémje, hogy megmondja a frankót. Már csak azért is, mert jellemzően olyanok bocsátkoznak világmegfejtésekbe, akik aktív pályafutásuk során jó, ha egyeneset tudtak rúgni a labdába.

Ennél is viccesebb, ha ezek az emberek kicsit túlmerészkedve saját világukon valami különlegeset próbálnak meg mondani. Aki látta az M4 Góóól! című adását múlt héten csütörtökön, annak pontosan ilyen élményben lehetett része.

A tévénézőt olyan érzés keríthette hatalmába, mintha nem is egy gólösszefoglaló műsort látott volna, hanem egy, a fajok közötti különbségeket feszegető szépirodalmi felolvasóesten vett volna részt.

Bár a Svájc–Kamerun-meccsen senki nem kapott szívrohamot, de a két csapat csatájának volt egy emlékezetes momentuma. Pályára lépett ugyanis a Kameruni Játékos, aki végül eldöntötte a mérkőzést – kár, hogy svájci mez volt rajta. Breel-Donald Embolo nem örült látványosan a góljának, csupán csendben, visszafogottan ünnepelt, ami meglehetősen szokatlan jelenségnek számít a modern fociban.

Forrás: AFP

Ez volt az a pillanat, amire habozás nélkül lecsaptak az M4 futballdoktorai. Így közel 5 percen keresztül elemezték Embolo lelkiállapotát, hazafias érzelmeit, hogy aztán az adás csúcspontjaként ízelítőt adjanak az afrikai emberek kapcsolattartási, szórakozási szokásaiból.

Mohay Bence műsorvezető az adásban nagy lendülettel ismertette – a magyar tévénézők legnagyobb örömére – a kameruni gyökerű játékos keserédes családtörténetét.

„Embolonak a kameruni gyökerei egészen más szinten vannak, 5 éves volt, amikor elhagyta Kamerunt. Családjával Svájcba költöztek, ahol édesanyja hozzáment egy svájci férfihoz, így kapta meg az állampolgárságot. Ezután a svájci utánpótlás termelte ki labdarúgónak. Amúgy nagyon szimpatikus gesztus volt, hogy a gólja után nem ünnepelt.”

Alaposan fel volt adva a lecke Horváth Zsoltnak, kétszeres NBI-es bronzérmes labdarúgónak, a Pécsi Mecsek FC volt játékosának, az M4 szakkommentátorának – és mint most kiderült –, aranyfokozatú Afrika-kutatónak. A magyar futballklasszis probléma nélkül megoldotta a feladatot, és míves szavakkal körbeírta, mi is az a hazaszeretet – akkor is, ha az ember nem a saját hazája válogatottjában játszik.

„Embolo nyilvánvalóan nem felejti el azokat a gyökereket, amik az egész lényét átszövik. De az, hogy a svájci csapatban szerepel, az is egy egyértelmű elköteleződést jelez.”

Bár Horváth ezután megpróbálta szakmaibb irányba vinni a beszélgetést, a műsorvezető nem akart leszakadni a témáról, és továbbra is Embolóról beszélt.

„Az egész internet leborult előtte, és nagyon sokan tisztelik a mozdulata és az ünneplés hiánya után.”

Ezen a ponton azonban váratlan fordulatot vett az eszmecsere, amely mindenki legnagyobb szerencséjére átment finom és burkolt, de alapvetően szeretetteljes Afrika-kutatásba. Semmi olyan nem történt, amire kiszállnának az ENSZ kéksisakosai, vagy akárcsak Guy Verhofstadt megmozgatná a füle botját, de a Mohay–Horváth-páros talán a kelleténél jobban elmerült a fekete kontinens rejtelmeiben.

Minden azzal kezdődött, hogy Mohay leleplezte: Embolónak aktív és erős kameruni kapcsolatai vannak. Erre pedig perdöntő bizonyítékot is szolgáltatott: a győzelmet követően nem akárhogyan ment oda a kameruni játékosokhoz!  

„Sokan meg azzal viccelődnek, hogy tizenkét kameruni volt a pályán, mégis a svájciak nyerték a mérkőzést. Egyébként az látszik, hogy Embolo tartja a kapcsolatot a kameruniakkal, abszolút vannak aktív kameruni kapcsolatai. Ez nem csak valami távoli gyerekkori emlék. Ahogy egyébként odament a kameruni játékosokhoz a mérkőzés után, abból is látszott, hogy egy közülük.”

Ekkor megérkezett a Pécsi Mecsek FC korábbi sztárja, Horváth Zsolt professzor úr is, aki kis tabletjét a kezében tartva közölte "a tényt": az afrikai emberek az átlagosnál jobban összetartanak, és ha ugyanabba a csapatba igazolnak, akkor örökké barátok lesznek.

„Az afrikai játékosoknál maga az afrikai származás mindig egy összetartó kapocs. Ha két afrikai játékos bekerül egy csapatba, akkor 99 százalék, hogy legjobb spanok és elválaszthatatlanok lesznek.”

Az M4 Afrika-estjének ezzel még nem volt vége, sőt, a buli csak ezután kezdődött el igazán.

Mohay műsorvezető szerint Embolo bánhatja, hogy átigazolt a svájciakhoz, hiszen a kameruniak nagyon tudnak lazulni a meccsek előtt. „Ők megélik ezt a világbajnokságot. Nem izgulással, kellemetlenül feszülve jönnek el” – szögezte le meggyőzően, miközben a sportcsatorna szerkesztői önfeledten táncoló kameruni játékosokat mutogattak a magyar nézőknek.

Ezután a pécsi születésű Horváth Zsolt következett, akinek ugye a kisujjában van az afrikai életérzés minden csínja-bínja. Így el is árulta a titkot: a fekete emberek imádnak a zenére pörögni. 

„Jó, hogy vannak ilyen bohém társaságok, akik így készülnek a mérkőzésekre, nekik ez a stresszlevezetés. Más csapatoknál ez máshogy van. De hát az afrikai nemezeteknek az egyik lételeme a zene, és ezt itt láthatjuk is.”

Végül a műsorvezető vetett véget a beszélgetésnek azzal, hogy kijelentette: akár Embolo is velük táncolhatott volna, semmi különbség nincs közöttük.

„De azt azért nem mondanád meg, hogy ha Embolo közéjük keveredett volna. Valószínűleg ő is ugyanúgy lejtené ezt a táncot.”