- A Momentum megalapítása óta hangoztatja, hogy meg kell szüntetni a Fidesz „haveri, uram-bátyám rendszer”-ét.
- Ám kiderült, magukkal szemben közel sem ilyen szigorúak.
- A momentumos vezetésű településeken a pozícióba került politikusok nagy lendülettel hozzák helyzetbe az ismerősöket.
- A Kontra cikkéből kiderül: a parlamentben is hasonló a tempó.
- Fekete-Győr András ugyanis régi barátjának a cégét bízta meg kommunikációs tanácsadásért – havi 6 millió forintért.
Véget kell vetnünk a Fidesz által megtestesített haveri uralomnak
– jelentette ki pár hónappal ezelőtt a kormányváltásra készülő Fekete-Győr András, akitől az évek során rendszeresen lehetett hallani hasonló gondolatokat.
A baloldali párt politikusai egyébként mindig is harcos ellenfelei voltak a kapcsolati úton szerzett megbízásoknak – egészen addig, amíg pénzosztó pozícióba nem kerültek. Ezt kiválóan példázza a legutóbbi eset.
Mint ismert, a Momentum áprilisban bejutott az Országgyűlésbe, ami egyúttal azt is jelentette: a parlamenti újoncok az eddiginél jóval több állami támogatáshoz jutottak. Egész pontosan évente 236 millió forinttal gazdagodnak a központi költségvetésből.
A jelek szerint nem sokat teketóriáztak, mielőtt hozzányúltak a mézesbödönhöz. A parlament hivatalos oldalán elérhető információk szerint az akkor még a képviselőcsoportot vezető Fekete-Győr András nyitotta meg a pénzcsapokat:
a korábbi pártelnök június elején havi 7,6 millió, összesen 23 millió forintért bízta meg kommunikációs feladatokkal, tanácsadással, és parlamenti felszólalások megírásával az Agedna Setting Kft.-t. Azt a céget, melyet az egyik legjobb barátja, Papp Gergő vezet és tulajdonol, egy személyben.

A megbízás három hónapra, június elejétől augusztus végéig szól, amit aztán a felek június végén módosítottak. A megbízás összegét 23 millió forintról 19 millióra csökkentették úgy, hogy a feladatok nem változtak. Ennek ellenére Pappnak nincs oka a szomorkodásra: így is havonta több mint 6 millió forintot vihet haza.
Közel sem véletlen, hogy Papphoz vándoroltak a Momentum-frakció első közpénzmilliói, hiszen Fekete-Győr Andrással régi barátok és párton belüli szövetségesek. A fiatal politikus 2017 decemberéig a szervezet kommunikációs igazgatója volt, hogy aztán botrányos körülmények között távozzon posztjáról. Ő írta azt a levelet, amely a párt legnagyobb válságához vezetett: többek között azt állította, hogy hatalmas a feszültség a soraikban, Soproni Tamás, akkori alelnök nyíltan át akarja venni a hatalmat Fekete-Győr Andrástól. Sőt, arról is írt, hogy Soproni és párja, Orosz Anna egymást zsarolják érzelmileg az elnökségben, ami gyakorlatilag megbénítja a működésüket. Nem mellesleg Papp tagja volt annak a különítménynek, amelyik betört az Origo szerkesztőségébe.
A felvételen 2:10-től látható a momentumos politikus, amint a telefonjával rögzíti a történteket:
Pártbeli forrásaink egyértelműen Fekete-Győrhöz kötik Pappot, aki később a pártvezetésnek köszönhetően lépett be újra a Momentumba. Visszatérését erőteljesen kritizálta Soproni, 2019 márciusában egy Facebook-kommentben azt írta: „Gratulálok Gergőnek, hogy ilyen szépen visszaszivárgott a Momentumba. Vagyis faszt szivárgott, tárt ajtókon sétálhatott vissza”.
A történetben egyébként az is érdekes, hogy pár nappal a szerződés-módosítás után Fekete-Győr Andrást leváltották a Momentum-frakció éléről. Ahogy azonban a fentiek mutatják, utolsó döntéseinek egyikeként sikerült még pár milliót kiszerveznie régi barátjának.