- Pánikolnak, és a DK is bevallottan a főpolgármester személyére tolja a teljes felelősséget: csak és kizárólag Karácsony Gergely kifejezett kérésére szavazta meg a költségvetést.
- A fővárosi önkormányzat a 2023-as költségvetési bevételeit 407 milliárd 766 millió 184 ezer forintban, kiadásait 465 milliárd 327 millió 392 ezer forintban állapítja meg. Az így keletkező 57 milliárd 561 millió 207 ezer forintos hiányt a hitelszerződések alapján lehívni tervezett 16 milliárd 582 millió 836 ezer forintból, belföldi értékpapírok 17 milliárd 411 millió 287 ezer forintos bevételeiből, valamint bankbetétek – 30 milliárd 434 millió 494 ezer forint – bevételeiből finanszírozzák. „Bevételei”-ből: a finomkodó megfogalmazás arra utalhat, hogy felélik Tarlósék megtakarításait – mondjuk eddig is azt tették, lásd a korábbi cikkünket:
kapcsolódó
-
Karácsonyék már több mint a felét felélték a Tarlós által rájuk hagyott tartaléknak
Az úr a pokolban is úr: jut miniszterelnök-jelöltként kampányolni, 21 millió tanácsadókra és ingyenes BKV-ra is - legfeljebb leállítjuk az egészet, addig meg a kiárusított ingatlanokból csak elketyegünk. A nagy "fővárosi ellehetetlenítés" közepette mégis van pénz a csókosoknak fizetésemelésére. Ismerős a receptúra.
- Beépítették a költségvetésbe azt is, hogy hátha esetleg megváltozik a kormány politikája: a költségvetési javaslat kockázatokat is tartalmaz, és ezek kezelésére készülve „számítanak a kormányzat önkormányzati politikájának megváltozására”, illetve – a kompenzáció elmaradása esetén – a költségvetés 2023 május végi felülvizsgálatára. Tehát már most látszik, hogy tarthatatlan az egész.
Számokról talán elég ennyi így elsőre, ez is bőven sok. Sőt, az egy évvel ezelőtti 120 milliárdra tervezett 2022-es hiányhoz képest egész optimista büdzséről beszélünk.
A DK már szépen megágyaz annak, hogy karácsonnyal viteti el a balhét
Karácsony Gergely főpolgármester azonban cáfolta Élőt: azt mondta, soha senkit nem kért arra, hogy fogadja el a költségvetést. Sőt, arra kérte a képviselőket, hogy lelkiismeretük szerint szavazzanak.

Hogy fokozzuk: a DK-s képviselő kibontotta, hogy a költségvetés bevételi oldalát jelentősen túltervezték, szakértőik nem látják, hogy miből állna össze az az iparűzési adóból származó bevétel, amit a főváros betervezett. A képviselő szerint a BKV-nál 40 milliárd, a Vízműveknél 10 milliárd forint hiányzik a büdzséből. A DK viszont leginkább azt hiányolta, hogy a főváros a költségvetésben nem jelenítette meg, mi történik akkor, ha elfogy a pénz – és a költségvetés jelen állapota szerint el is fog, ezt még Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettes is elismerte, amikor azt mondta, ez a költségvetés nem áll stabil lábakon.
Hát mi történne, majd újraterveznek. Vagy csődöt jelentenek. Azért tegyük hozzá, hogy Kiss Ambrus mindenkit megnyugtatott: legalább jogszerű a költségvetés.
A Fidesz–KDNP ezt érzi, és már csődöt vizionál
Karácsony Gergely egyébként bevallottan is százmilliárdos kockázatról beszélt a 24.hu-nak. és nem látja egyelőre, hogyan lehet végigvinni az évet.
Bagdy Gábor, a Fidesz képviselője hozzátette:
Azt látni kell, hogy teljesen kiszáradt a főváros.
kapcsolódó
-
Karácsonyék megpróbálkoztak a kukabaloldal-projekttel, de eddig bukó
Ne feledjük, Karácsonyék hányszor háborodtak fel azon, ha az állam bármilyen feladatot, területet átvett az önkormányzatoktól vagy kifejezetten a fővárostól. Gondoljunk bele: még Demszky is képes volt feladatának ez a részét ellátni, még a 2008-as válság alatt is. Karácsony pedig nem... mindig lehet rosszabb, ugye? Mártha Imrét ugyanakkor hatalmas ünneplés fogadta, amikor épségben visszahozta a kukásautót.
Ez mindenképpen biztató, ahogy Kiss Ambrus fent említett szavai is azok, miszerint a költségvetés „jogszerű”. És ha ez nem lenne elég:
a városvezetés szerint a büdzsé erőssége, hogy létezik, gyengesége pedig, hogy kiszámíthatatlan.
Még az EU-s pénzek késéséről is a kormány tehet
Kiss Ambrus hozzátette, a bizonytalanságot az is adja, hogy a kormánytól jövő pénzek érkezése kiszámíthatatlan: ide tartoznak az EU-s pénzek, de a kormány továbbra sem fizette ki a fővárosnak a Lánchídra ígért hatmilliárd forintot sem.
Tudjuk persze, hogy minden pénz pántlikázott, de esetleg szólhatnának hazai és európai szövetségeseiknek, hogy legyenek már kedvesek átutalni a nekünk járó forrásokat, mert csak akkor tudjuk továbbosztani őket...
Most jönnek rá, hogy kár volt aknamunkálkodni, és a saját hazájukkal szemben lobbizni Brüsszelben, ugye?
A BKV és a Vízművek mint állatorvosi lovak
A főpolgármester-helyettes elmondta, hogy a legkérdésesebb rész a költségvetésben a villamos energia: Budapestnek körülbelül 480 gigawattóra az energiaigénye, aminek egyébként a felét a BKV viszi el. Nem véletlen, hogy a főváros 2023-ra nem az egész évre vásárol villamos energiát, hanem először csak az első negyedévre. Korábban egy háttérbeszélgetés során azt is megemlítette, hogy Budapest legnagyobb költsége a közösségi közlekedés. Az erre fordított pénz mennyisége néhány év alatt közel megduplázódott: 2019-ben 80 milliárd forintba került, 2023-ban már 152 milliárdot terveznek rá. Ennek okai többek közt a béremelések és az infláció.

Az Index a napokban ráadásul azt is megírta, hogy
ellehetetlenült a Fővárosi Vízművek, távozik posztjáról a vezérigazgató, Keszler Ferenc. Keszlert még 2020 nyarán nevezte ki Karácsony Gergely, aki 2008 után volt már ebben a pozícióban, akkor Haranghy Csaba alatt.
A Fővárosi Vízművek Zrt. 2018-ban értékesítette a Váci úti irodaházát, amiből 5 milliárd forint bevételre tett szert. (Az 1979 és 1981 között épült irodakomplexumot egy svéd ingatlanfejlesztő, a Skanska vásárolta meg). Az Index összeállítása szerint az elkülönített ötmilliárdos bevételből a Vízműveknek mindenesetre sikerült azóta másfél milliárdot felélnie, annyira veszteséges volt a vállalat működése.
A helyzet 2023-ban sem tűnik jobbnak: a jövő évre beterjesztett költségvetési tervben 18 milliárdos becsült veszteséget látunk (a fővárosi DK feljebb még csak 10 milliárdról beszélt). Ez márpedig azt jelentené, hogy legalább 9 milliárdos pótbefizetést vagy támogatást kellene a Vízműveknek bevonnia, hogy rendezze mérlegében a kritikus szintre csökkenő saját tőkét – ezt a könyvvizsgáló PwC is megerősítette.
Az Index értesülései szerint a folyamatos veszteség miatt Budapest vezetése belátta, hogy a Fővárosi Vízművek Zrt. tulajdonjogát nem tudja megtartani, azt át kell adnia az államnak. Azt írják, Karácsony Gergely főpolgármester-helyettese, a városüzemeltetésért felelős Tüttő Kata nyíltan beszélt arról, hogy ha már át kell adni az államnak a társaságot, akkor a benne lévő pénzt ki kell venni. Ezt ugyanakkor a főpolgármester-helyettes később helyreigazítási kérésben tagadta – és azt is jelezte a lapnak, hogy a főváros az üzletiterv-tervezetet nem fogadta el.
Akinek kicsit a Postapalota MSZP–SZDSZ-es sztorija ugrik be, annak biztatásul annyit, hogy nekünk is... lásd hivatkozott cikkünket.
kapcsolódó
-
Eladom a budai házam, az árából angyalföldi albérletbe megyek
Az MSZP-SZDSZ ősbűnei: a Postapalota
De igen, hatalmas önmérsékletet fog tanúsítani a budapesti ellenzéki önkormányzat, „kill your babies”:
A megtakarítási kényszer miatt a főváros minden olyan fejlesztést, amelyet még nem kezdett meg, elhalaszt. 2023-ban nem kezdik meg a Városháza park kialakítását, nem kezdi meg működését a Budapest Galéria sem.
Pedig milyen szépen megígérték! Sőt, a Városháza park lett volna Karácsony első intézkedése 2019-es „megválasztása esetén”. Persze azt is tudjuk, hogy min szeretnek Karácsonyék még spórolni – hát nem a tanácsadókon.
kapcsolódó
-
Miközben családapákat rúgnak ki Karácsonyék, Kálmán Olga egymilliós fizetést vihet haza tanácsadóként
A hírek szerint folyamatos a leépítés a főváros tulajdonában álló cégeknél, életek mennek tönkre, családapák kerülnek utcára. Vannak persze szerencsésebbek, akik senki által nem ismert tanácsokat adnak Karácsonynak és sleppjének. Nekik most is összejön a havi 1 milliós fizetés.
Emlékeztetőül Karácsony ön-körbenyalogatása és Tarlós-szurkálása kicsit újragondolva:
De hát ez van, biztosan erre szavazott a főváros lakossága, ezt akarta – 2024-ben majd esetleg lehet másképp, addig pedig nézegethetik a „zöld ligetes” Blahát. Aki nem vette volna még észre, annak egy baráti figyelmeztetés: a világgazdasági konjunktúra ciklikus, tehát balgaság volt azt feltételezni, hogy folyamatosan végtelen mennyiségű eszköz és forrás áll majd az önkormányzatok meg bárki más rendelkezésére.
Vagy nem tudom, a T. Polgárok hogyan intézik a családi pénzügyeket, esetleg tőzsdéznek, tervezgetnek-e néha, de talán érdemes újragondolni azt is.