A cikk lényege röviden annak, aki nem szeret sokat olvasni:
még mindig nem Magyarország a világ leggazdagabb országa (nahát), de őrületesen jövünk fel egy fontos mutatóban. És ez a teljes közép-európai régióra vonatkozik!
Akit pedig még a részletek is érdekelnek, az itt folytathatja.
A legfrissebb, igencsak alapos jelentést a francia Natixis befektetési bank hozta ki, konkrétan a 2022 Natixis Retirement Index, azaz a globális nyugdíjindex-összeállításában.
Az összesített rangsorban, amely egészségügyi, pénzügyi, életminőségi és anyagi jóléti mutatókat értékelt részletesen, Magyarország világviszonylatban a 32. helyen végzett, közvetlenül Olaszország és Szlovákia mögött, illetve megelőzte a balti államok közül Litvániát és Lettországot is. Nem mellékesen itt is javítottunk egy helyet az előző listához képest.

Az Anyagi jólétben óriási A javulás 2012-höz képest!
Az összesített mutató egyik pillére azonban meglehetősen érdekes lehet még itthoni szemmel is:
ez pedig az anyagi jóléti (material wellbeing) index, ahol a 12. helyre jöttünk fel – megelőzve többek között Belgiumot, Svájcot, Ausztriát vagy még Finnországot is. Külön figyelemreméltó, hogy 2012-ben ugyanebben a kategóriában még csak a 25. helyre voltunk jók.

Magyarországgal együtt Csehország (1. hely) és Lengyelország (7. hely) is javított a helyezésén – ugyanakkor például Németország most először csúszott ki a top 10-ből, és pont elénk, a 11. helyre került. Ausztria még látványosabban csúszott vissza: hat helyet rontva jelenleg a 15. helyen áll.
Mégis mi ez, és mit mérnek, mit mutatnak ezek a számok? Mert nyilván – bármennyire is szeretjük Magyarországot – azt tudjuk, hogy semmiképp sem vagyunk még relatíve sem gazdagabbak, mint Svájc és a többiek...
Nos, a három komponens az alábbi:
- Jövedelmi egyenlőség: bár tudjuk, hogy Orbánék teljesen szétszakították a társadalmat a nyomorgó 99 százalékkal (szia, Karácsony és a többi!) és a jachton-wellnessben dőzsölő, fürjnyelvsalátát római oldalfekvésben falatozó NER-elit áll szemben, a valóban független kimutatások szerint ebben egyáltalán nem állunk rosszul. Persze tudjuk: mindenki egyformán szegény (nem – a szerk.). Az olasz közgazdászról elnevezett Gini-mutatóban azonban nálunk mégiscsak mérhetően egyenlőtlenebb társadalom mondjuk a német, az ír, az észt, a francia, a brit és sorolhatnánk. A kedves érdeklődők kedvéért: igen, ezt a mutatót bizony már feldolgoztuk. A Natixis forrásai az OECD, a Világbank, a CIA Factbook és az Eurostat voltak.
kapcsolódó
-
A jövedelmi különbségek egyre elviselhetetlenebbek Magyarországon?
Gyurcsány és csapata mindenkit egyformán szegénnyé tenne, kivéve saját magukat
- Egy főre jutó jövedelem: GNI per capita PPP, azaz bruttó nemzeti jövedelem vásárlóerő-paritáson. Aki éppen vádló hangon felsikoltott volna, hogy „de hát a GDP torzít és ki is viszik az országból!”, az rögtön rájött, hogy ez nem a GDP – kívánságát meghallgatták. Magyarország itt is lehetne persze jobb – mondjuk Orbán igazán megelőzhetné nekünk a világelső Szingapúrt! Ezzel együtt Lengyelország (előttünk) és Portugália (utánunk) között vagyunk éppen, mögöttünk még a minket legalább százszor megelőző és lehagyó Románia, Lettország vagy szintén éltanuló Szlovákia áll. Aki meg esetleg még mindig bevenné, hogy Németországban a melós meg a felszolgáló is jobban él, mint itthon, az menjen már el egy munkásszállásra – elég csak egy nyári szezonra. Vagy próbáljon meg az ottani béréből olyan luxusokat, mint albérletet, ovit, autót fizetni (a fodrászt, fogászt már nem is sorolnánk ide). Azért csak nem véletlen, hogy ezek az ágazatok szívják fel a keleti munkaerőt... Forrás: Világbank.
- Munkanélküliségi index: ezt talán részletezni se nagyon szükséges. Bár az fontos, hogy Románia itt se körözött le minket (szomorú szmájli), bizony, náluk nagyobb a munkanélküliség. Igaz, ott legalább van Korrupcióellenes Hivatal, akik örömmel csuknak le magyar polgármestereket koncepciós vádakkal. Meg jobb NATO-szövetségesek is, úgyhogy van hova javulnunk! Nekünk meg csak a rabszolgatörvény jutott... Forrás: Világbank.
Szóval ezek alapján jött össze nekünk a 12. hely – és persze lehet, fanyalogni mindig szabad (bezzeg a csehek), az elmúlt évtized trendjét figyelembe véve igenis van okunk az óvatos optimizmusra.
És igen, még egy fontos szempont: