Ki robbantotta fel az Északi Áramlatot?

Amennyiben a logikát és az észérveket teljes mértékben kizárjuk, akkor egyértelművé válik, hogy a támadás mögött Oroszország áll. Minden más esetben jóval bonyolultabb a képlet.

Ki áll az Északi Áramlat 1-2 vezetékeket ért szabotázs-szerű támadása mögött? Kinek áll érdekében – itt szokás a "cui prodest?" -modorosságot elkövetni, hogy az iromány intellektuális értékét egy latin kifejezéssel növeljék – az, hogy az orosz gáz semmilyen körülmények között, egy estleges európai fordulat esetén se jusson el az európai fogyasztókhoz?

Kinek az érdeke az, hogy az olcsó orosz energiaforrásokat elvágják a nyugat-európai ipartól?

A nyugati médiumok és véleményformálók nyomán a hazai progresszív politikusok és sajtójuk is az oroszokat gyanítják a csővezetékeket ért támadás mögött. Önmerénylet történt. A fősodratú nyugati magyarázat szerint:

az oroszok egy alattomos támadással tönkretették saját, több milliárd euróba kerülő gázszállítási infrastruktúrájukat, mindezt azért, hogy többé ne tudják a gáz elapasztásával zsarolni  Európát, különösen a németeket. A nyugati világmagyarázók szerint az oroszok kilőtték az utolsó eszközt a saját kezükből, amellyel az Európai Uniót rá tudták bírni, hogy időnként józan módon mérlegeljen egy-egy Oroszországot érintő döntés előtt.

Forrás: AFP

Ez végül is nagyon logikusnak tűnik. Mennyivel jobb elpusztítani az orosz léptékkel is vagyonokba kerülő csővezetéket, mint egyszerűen elzárni a gázt, vagy folytatni a Moszkva által professzionálisan űzött játékot, miszerint különböző technikai okokra hivatkozva időszakonként leállították a gázszállítást.

Szóval amennyiben a logikát és az észérveket teljes mértékben kizárjuk, akkor egyértelművé válik, hogy a támadás mögött csakis Oroszország állhat.

Más nem tehette. Elsősorban azért nem, mert Oroszország liberális demokráciákkal áll szemben a most zajló küzdelemben. Az pedig teljességgel kizárható, hogy példának okáért egy demokratikus berendezkedésű nagyhatalom a szövetségeseit kijátszva, azok közvetlen kárára törvénytelen katonai akciókat – gyakorlatilag terrorcselekményeket – hajtson végre nemzetközi vizeken.

És ne hagyjuk félrevezetni magunkat a csábítóan kínálkozó könnyű magyarázatok által. A gyanú árnyéka úgy is az oroszokra vetül, hogy Biden elnök egy február 7. beszédében ígéretet tett rá: amennyiben Oroszország átlépi Ukrajna határait, úgy Amerika véget vet az Északi Áramlat 2 vezeték működésének.

Mert az, hogy Biden elnök félreérthető módon fogalmazott, az nem jelent semmit. Amúgy sem lehet az elnököt komolyan venni, nemrég egy halott szenátort keresett egy tömegrendezvényen. Így azt sem tudja pontosan eldönteni, hogy az Északi Áramlat egy meteorológiai jelenség vagy valami orosz-német üzleti megállapodás eredménye...

Jól értesült nyugati újságírók már réges régen megírták, hogy a CIA már hónapokkal korábban előre jelezte a készülő támadást. Ha pedig jelezte, akkor egész biztosan nem ők tették, hiszen éppen ők figyelmeztették a világot. Az átlátható működéséről ismert hárombetűs szervezettől aztán végképp távol áll mindenféle bűncselekmény vagy összeesküvés.

Nemrég pedig a CNN-re hivatkozva minden progresszív-baloldali portál egymás lábára taposva hozta le a hírt, hogy titkosszolgálati információk szerint a robbanás környékén orosz kísérőhajókat figyeltek meg a napokban. Tehát majdnem hogy biztos az oroszok követték el merényletet.

Az pedig, hogy a volt lengyel külügyér Amerikának mondott köszönetet a támadásért, az csak egyetlen dolgot bizonyít: az említett politikus orosz kém. Ki másnak állna érdekében az amerikaiakra terelni a gyanút?

A csővezeték legmélyebben 200 méter mélységig megy le, a legsekélyebb pontja 15 méter, ez idáig négy helyen észleltek szivárgást, ami azt jelenti, hogy az értékes gáz elbugyog a tengerben. Ugyanis tudni való, a vezeték meg volt töltve gázzal, annak érdekében, hogy az oroszok bárkikor készek újraindítani a szolgáltatást, ha Németország meggondolja magát.

Forrás: AFP

Németország azonban már nem gondolhatja meg magát. A csővezetéken legkorábban is hónapok, de még valószínűbb, hogy évek múlva indulhat meg a gázszállítás. Az oroszok így már akkor sem tudnának ajánlatot tenni a németeknek, ha egy új német kormány kész lenne megállapodni a Gazprommal.

Van itt azonban egy érdekes leágazása az ügynek. Végeredményben a támadás legnagyobb nyertese Magyarország, ugyanis hazánk területén csatlakozik be az Európába irányuló Török Áramlat meghosszabbítása, a Balkáni Áramlat.

Így most úgy néz ki a képlet, hogy Európa gázellátása Magyarországon múlik.

Ha a kormány helyében lennék, akkor most bizonyos jogállamisági feltételekhez kötném az orosz gáz továbbítását.