Szuper ötletem támadt, de később megbántam: nézzük meg élőben, hogyan vitatja meg az Európa Parlament strasbourgi vitanapján a magyar demokrácia helyzetét, azaz
Pontosabb címén Az Unió alapját képező értékek Magyarország általi súlyos megsértésének egyértelmű kockázata, amit a brit születésű, de jelenleg francia színekben versenyző Gwendoline Delbos-Corfield képviselőnő nyújtott be.

Nagy meglepetések most sem értek: ugyanazok a szólamok mentek oda-vissza, mint amit már a korábbi alkalmakkor megszokhattunk. Csak a főbb gondolatok az ellenoldalról kezdésnek, neveket inkább direkt nem hozok.
kapcsolódó
-
Az álszentség csimborasszója: Oroszország top 16 külkereskedelmi partnere
Németország, az Egyesült Államok, Olaszország, Finnország, Lengyelország mind befért az élmezőnybe. Magyarország nem. Hogy is van ez akkor?
Talán ennyi is elég ahhoz, hogy lássuk-érezzük a féligazságok, de leginkább félhazugságok, ellenzéki hülyeségek sorát - és ezek még csak nem is magyar illetőségű hozzászólók voltak. Konkrétumokat, példákat nem hallottunk, csak olcsó, itthonról is jól ismert ellenzéki toposzokat és kifejezett füllentéseket.
Persze a mieink is hozzászóltak, mármint a mi ellenzékünk. Ők egy hibrid megoldás hívei: legyen Orbánnak szar, de a pénzeket azért küldjék ide, lehetőleg nekik (az Embereknek közvetlenül).
Újhelyi, Cseh és Gyöngyösi így védik Magyarországot strasbourgban
Ujhelyi István (Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége az Európai Parlamentben képviselőcsoport):

Cseh Katalin (Renew Europe képviselőcsoport):

Gyöngyösi Márton (független, Jobbik):

Néha egészen meglepő helyekről jött azonban támogatás:
Jean-Paul Garraud (Franciaország, Identitás és Demokrácia képviselőcsoport) szerint ez például keresztes háború Magyarország ellen, a jogállamiság ürügye mögé bújva. Jadwiga Wisniewska (Lengyelország, Európai Konzervatívok és Reformerek képviselőcsoport) nehezményezi, hogy megint Magyarországgal foglalkoznak, holott Európának bőven vannak nagyobb problémái. Ráadásul nemzeti hatáskörön belüli ügyekbe akar az Európai Unió beavatkozni egy demokratikusan megválasztott kormány esetében.
Patryk Jaki (Lengyelország, Európai Konzervatívok és Reformerek képviselőcsoport) emlékeztetett, hogy több szankciót akar most az Európai Unió Magyarország és Lengyelország ellen, mint az oroszok ellen összesen.
Mindenben ő sem ért egyet a magyar kormánnyal, de Lengyelországban pont a Cseh Katalin-félék szövetségesei jártak bomlasztani. És egy Schmidt Mária-i gondolat Jakitól a végére:
kapcsolódó
-
Nyugat/ellenzék: "Gorbacsov példakép volt", Nyugat/ellenzék: Minek ment el Orbán a temetésére?
Áttekintettük az utolsó szovjet elnök haláláról és érdemeiről szóló reakciókat, és hogy a nemzetközi politikában, valamint az ellenzéki oldalon hogy fordult meg a széljárás, miután Orbán Viktor és delegációja elutazott Moszkvába a temetésére. Állítólag engedélyt kellett volna kérnünk a németektől és a franciáktól. Ugyanitt eszünkbe jutott, hogy a Nyugat hogyan hordozta ezüsttálcán Ceaucescut, amíg érdeke fűződött hozzá. Egészen addig, amíg nem.
Paulo Rangel (Portugália, Európai Néppárt (Kereszténydemokraták) képviselőcsoport) intelmei tetszettek azonban talán mégis a legjobban:
Igen, minden kontextusfüggő - főleg, amikor például az egyenlő elbírálás elvét szeretné Magyarország alkalmazni.
Összességében: ma se történt semmi érdekes, de legalább láthattuk, mire megy el az európai adófizetők pénze.