Így borult le a Forma-1 Hamilton és a politikai korrektség oltára előtt

Avagy hogyan zajlott az egykor szebb napokat látott sport átpolitizálása

A rendőri túlkapás áldozatává vált afroamerikai George Floyd tüntetések sorát elindító halála óta Lewis Hamilton is aktív támogatója lett a Black Lives Matter mozgalomnak. A brit pilóta nem csupán a feketék jogainak élharcosa lett, hanem a BLM-mozgalom legradikálisabb szélsőbaloldali szárnyához csapódott, mely a tüntetéseket és a zavargásokat is helyesli. A Forma–1 hivatalosan nem akart megnyilvánulni a témában, de Hamilton nyomására kénytelenek voltak meghajtani térdüket a feketék előtt, leborultak a politikai korrektség dicső oltára előtt. Egy fecske nem csinál nyarat, szokták mondani, de jelen esetben úgy tűnik, mégis.

Hamilton a zavargások kitörése után közösségi oldalain kezdte megosztani gondolatait a feketék mindennapos elnyomásáról, ami ellen fel akarja venni a harcot. A brit pilóta élesen bírálta versenytársait és az F1 vezetőségét, akik nem nyilvánultak meg a témával kapcsolatban. (Mintha mindenkinek kötelező lenne – a szerk.)

Lewis Hamilton a magyar nagydíjon | Forrás:Balogh Zoltán / MTI
Lewis Hamilton a magyar nagydíjon | Forrás:Balogh Zoltán / MTI

A hatszoros világbajnok kijelentette, hogy rendszerszintű elnyomás van a feketékkel szemben, erős a rasszizmus az emberekben,

sőt, azt is megtudhattuk a Forma–1-et évek óta toronymagasan domináló pilótától, hogy ez egy fehérek által uralt sportág.

Ő pedig ezen változtatni szeretett volna. Minden lehetséges fórumon, minden lehetséges alkalmat kihasznált, hogy a ’jó ügy’ mellé álljon. Folyamatos nyomást helyezett a sportág vezetőire, pilótatársaira, hogy álljanak a BLM céljai mellé. A pilóta hatására egyre több versenytársa is megnyilvánult az ügyben, kvázi kikényszerítette a reakciókat. Hamiltonnak ez nem volt elég, elmondása szerint a rasszizmus egy nagyon régi probléma, amely ellen állandóan küzdeni kell.

Bernie Ecclestone, a Forma–1 egykori tulajdonosa elmondta: soha nem érezte a rasszizmus jelenlétet a sportban, vagy a csapatok háza táján. Majd kijelentette: „A legtöbb esetben a feketék rasszistábbak, mint a fehér emberek.” Erre Hamilton nagyon felkapta a vizet, és a Forma–1 korábban mindenható urának nevezett Ecclestone-t egyszerűen tudatlannak és műveletlennek minősítette, aki nem képes „haladni a korral”.

Hamilton személyesen is vett részt BLM-tüntetéseken, június 21-én a mellét verve adta hírül a Twitteren, hogy a londoni Hyde Parkban részese volt egy „békés tüntetésnek”. Beszámolója szerint nagyon büszkén nézte a sok résztvevőt, akik kiálltak a jó ügy mellett. A megmozdulásokat látva nagyon bizakodó lett, hogy a BLM dicső céljai halló fülekre találnak.

Hamilton büszkén vonul BLM táblájával | Forrás: Lewis Hamilton / Twitter
Hamilton büszkén vonul BLM táblájával | Forrás: Lewis Hamilton / Twitter

Annak érdekében, hogy a fehérek által uralt Forma–1 is egyre sokszínűbbé és kevésbé rasszistává váljon, bejelentette a szezonnyitó Osztrák Nagydíj előtt, hogy térdeléssel fog tisztelegni a diszkrimináció áldozatai előtt. Ezután nem sokkal a hatszoros világbajnok édesapja, Anthony Hamilton erősebben szállt be a történetbe: szerinte nem elegendő, hogy a fia letérdel, az egész F1-es mezőnynek térdelnie kellene a feketék előtt. Így is történt, a Forma–1 vezetői beadták a derekukat, a szezonnyitó a pilóták térdelésével kezdődött. (Később ez rendszeressé vált.)

Természetesen ettől még nem lett elég sokszínű a sport, Hamilton ötlete nyomán Chase Carey – a Forma–1 jelenlegi ügyvezető igazgatója – elindította a #WeRaceAsOne, azaz #EgykéntVersenyzünk kampányt, mely „a koronavírus-járvány, a rasszizmus és az egyenlőtlenség elleni küzdelem fontosságára hívja fel a figyelmet”. Ennek jelképe érdekes módon egy szivárvány lett, amely elmondásuk szerint a sportág istállóit jelképezi, de ránézésre eléggé hasonlít az LMBTQ-mozgalom által használt szivárványos zászlóra.

A Formula-1 We Race As One kampányának egy posztere | Forrás: F1 Instagram
A Formula-1 We Race As One kampányának egy posztere | Forrás: F1 Instagram
 

„A világra gyakorolt pozitív hatáshoz elengedhetetlen ez az új kampány.” – állítják, de hogy minden még szebb és még csodálatosabb legyen, külön munkacsoportot is létrehoztak a sokféleség és az esélyegyenlőség erősítése érdekében.

Hamiltonnak még ez is kevés volt, létrehozott egy saját nevével fémjelzett bizottságot, melynek célja a motorsportban dolgozók diverzitásának növelése.

A színes bőrű versenyző a korábban említett térdeléseken kívül szinte minden eddigi nagydíj előtt, alatt, után provokálta a nézőket szélsőbaloldali politikai aktivizmusával.

A Black Lives Matter felirat pólón, sapkán, mindenhol neki az alap.

A stájer nagydíj megnyerése után Hamilton a dobogón az öklét magasba tartva ünnepelt, melyet először az 1968-as olimpián láthattunk Tommie Smithtől és John Carlostól. Az ököl a ’fekete erőt’ és a feketék emberi jogait jelképezi,

de sokan a Black Lives Matter mozgalom agresszív tüntetéseire való buzdításként értelmezték Hamilton ünneplését.  

Mugellóban, a spanyol nagydíjon egy „Csukják le a rendőröket, akik megölték Breonna Taylort” feliratú pólóban sétált fel a pódiumra. (Breonna Taylor egy színes bőrű nő, aki rendőri beavatkozás során vesztette életét.) Ez az akció már a Nemzetközi Automobil Szövetségnél (FIA) is kiverte a biztosítékot, meg is büntették a brit versenyzőt.

Hamilton a hatáskörén már sokszor túllépett, a portugál nagydíjon már a versenybírák kinevezésébe is bele akart szólni. Történt ugyanis, hogy egy korábbi versenyzőt, Vitalij Petrovot jelöltek a stewardok közé, aki egyik nyilatkozatával kivívta Hamilton haragját.

„Őszintén szólva nem értem a térdelős ceremóniát. A mi hagyományaink szerint az ember két esetben térdel le: a templomban, imához és amikor megkéri a felesége kezét.” – mondta Petrov a Championatnak adott interjújában.

„Számomra elég meglepő, hogy valaki olyat vesznek fel, aki elég hangosan hirdeti, hogy pontosan az a véleménye, ami ellen küzdeni próbálunk. De erről inkább őket kellene megkérdezni, mert én nem tudok vele mit kezdeni. (…) Én úgy gondolom, olyanoknak kéne itt lennie, akik haladnak a korral, akik értik, milyen időket élünk, és fogékonyak a minket körülvevő problémákra. Nem igazán értem, hogy mi a céljuk ezzel, vagy hogy mit keres itt. Nem hiszem, hogy ne találtak volna nála jobbat” – kritizálta Hamilton Petrov kinevezését a portimaói sajtótájékoztatón, akinek szerinte rasszista és homofób megnyilvánulásai vannak.

A Nemzetközi Automobil Szövetség reagált is az ügyre, a közleményükben pedig azt emelték ki, hogy nem diszkriminálnak senkit a véleménye miatt, amíg az nem sérti meg az Etikai Kódexet, így Petrov végül maradhatott versenybíró.

Általánosságban elmondható, hogy a pilóták nagy részének elege van Hamilton cirkuszolásából, a térdelésből, a politikai megnyilvánulásokból. Ők versenyezni szeretnének, nem politikai eszmék és mozgalmak előtt térdepelni.