Ha sok ilyen műsor készül, még Zelenszkij unokái is bunkerben fognak matekleckét írni

David Letterman amerikai tévés sztár megcsinálta minden idők leglelkesebb imázsanyagát, melynek sztárja Zelenszkij, Ukrajna hőse.

David Letterman, az ismert és köztiszteletben álló tévés talkshow-sztár Kijevbe utazott, hogy a Netflix részére forgatott sorozatának vendégeként Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel üljön le beszélgetni. Bár a néző sejthette, hogy mind a vendég, mind a téma különleges tálalást igényel, arra talán nem sokan voltak felkészülve, milyen tömény háborúpárti, elvtelen propagandaanyagot készíttetett és tűzött műsorra a streamingszolgáltató.

 
Bár az orosz agresszió által már lassan egy éve sújtott Ukrajna és népe az egész világ szimpátiáját és támogatását élvezi, annak mértékéről és módjáról megoszlanak a vélemények. Ha elfogadjuk alapvetésként azt az állítást, hogy a háború lángjait mielőbb el kéne oltani, kijelenthető, hogy ez az epizód nemhogy olaj, hanem egyenesen kerozin a tűzre. A szűk háromnegyed órás tartalomban Letterman megszólaltat rokonszenves, helyes járókelőt, Zelenszkij-rajongó stand-up-előadót, az állami vasúttársaság man bun frizurát hordó vezérét és úgy általában minden alkalmat megragad arra, hogy illusztrálja a legfontosabb üzeneteket:

  • Ukrajna hősiességének minden forrása a komikusból lett elnök.
  • A háború árnyékában ez a különleges nép egységesen a humor erejével emelkedik felül a mindennapi szörnyűségeken.
  • A megoldás kizárólag az, ha Ukrajna mindent visszaszerez, amit az oroszok elvettek, nincs alku. Kerül, amibe kerül.
  • Putyin és népe részben gonosz, részben bolond.
  • Zelenszkij nem pusztán országáért, de az egész nyugati világért, valamint a demokrácia eszményéért is küzd.
  • Alapvető, önérdekhez fűződő elvárás az amerikai nép és politikusok felé, hogy a háború elhúzódását további pénzekkel és egyéb erőforrásokkal támogassák.
    Forrás: AFP

A beszélgetést egy kijevi metróalagútban rögzítették (mely a biztonságon kívül hangulatfestő díszletnek sem utolsó), Zelenszkij pedig I'm an Ukrainian feliratú, kapucnis pulcsiban, borostásan és láthatóan erőltetett vidámsággal, alig leplezett feszültséggel tett eleget eredeti szakmája során begyakorolt kötelességének: eljátszani azt a szerepet, amely megítélése szerint most a legelőnyösebb céljainak. Nem kérdés, hogy a program elsősorban amerikai belpiacos fogyasztásra készült, a tömegeknek éppen úgy, mint a véleményformálóknak és döntéshozóknak. 

Forrás: AFP

Amerika, adjál pénzt!

Valószínűleg még Biden elnök sem lenne képes ilyen hitelesen tolmácsolni a háború által feldúlt ország első emberének követeléseit – a talkshow-műsorvezetőknél kevés hitelesebb médium létezik az Egyesült Államokban.

Az amerikai szórakoztató televíziózás egyik legtöbb ember rajongását és érdeklődését élvező műfaja az úgynevezett late-night talk show, vagyis a késő esti beszélgetős műsor.

 
A magyar közönség számára ezeknek a produkcióknak a hangulatát és sajátosságait Fábry Sándor „Esti Showder” című show-ja mutatta be. Íróasztal mögött ülő, lezseren elegáns, bohókás műsorvezető bögrével, celebek, stand-up block, az elmaradhatatlan élő zenekar és persze komikus szűrőn átengedett közéleti és politikai véleményformálás. Az Egyesült Államokban ennek külön iparága van, a sztárműsorvezetőket esténként sok tízmillió rajongó nézi, ők azonban hazánkban többnyire ismeretlenek, vagy legfeljebb rövid, youtube-os részletek kapcsán ismertek: Conan O’Brien, Jay Leno, Johnny Carson mellett a műfaj egyik legemblematikusabb figurája David Letterman.

A 75 éves műsorvezető jelenlegi műsora, a „My next guest needs no introduction” (Következő vendégemet nem kell bemutatni) inkább portrébeszélgetés-sorozatnak tekinthető, mint klasszikus late night show-nak. Letterman közéleti súlya és szakmai múltja azonban számos olyan politikust, színészt és egyéb hírességet vonzott a vele szembeni fotelba, akik neve már önmagában is garancia az immár négy évadot is megért produkció nézettségére.

 

A műfaj jellegzetessége a házigazda szubjektivitása, így nemcsak a vendégek kiléte, de a kérdések és a témák is szelektívek, éppen ettől lesznek hitelesek.

Megnézve jó néhány epizódot a sorozatból egy önazonos, kíváncsi, fiatalos, de rutinos tévés karakterét ismerhetjük meg, akitől – ha nem is meglepő – mindenképpen csalódás, hogy ilyen mértékben propagandistává vált.

Állítjuk ezt függetlenül attól, hogy mindenkinek joga van eldönteni, jó ügynek tartja-e a háború elhúzódását garantáló támogatások folytatásáért lobbizni.

Ha készül még pár ilyen műsor, garantálható, hogy még Zelenszkij unokái is bunkerben fognak matekleckét írni.