David Letterman, az ismert és köztiszteletben álló tévés talkshow-sztár Kijevbe utazott, hogy a Netflix részére forgatott sorozatának vendégeként Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel üljön le beszélgetni. Bár a néző sejthette, hogy mind a vendég, mind a téma különleges tálalást igényel, arra talán nem sokan voltak felkészülve, milyen tömény háborúpárti, elvtelen propagandaanyagot készíttetett és tűzött műsorra a streamingszolgáltató.

- Ukrajna hősiességének minden forrása a komikusból lett elnök.
- A háború árnyékában ez a különleges nép egységesen a humor erejével emelkedik felül a mindennapi szörnyűségeken.
- A megoldás kizárólag az, ha Ukrajna mindent visszaszerez, amit az oroszok elvettek, nincs alku. Kerül, amibe kerül.
- Putyin és népe részben gonosz, részben bolond.
- Zelenszkij nem pusztán országáért, de az egész nyugati világért, valamint a demokrácia eszményéért is küzd.
- Alapvető, önérdekhez fűződő elvárás az amerikai nép és politikusok felé, hogy a háború elhúzódását további pénzekkel és egyéb erőforrásokkal támogassák.
Forrás: AFP
A beszélgetést egy kijevi metróalagútban rögzítették (mely a biztonságon kívül hangulatfestő díszletnek sem utolsó), Zelenszkij pedig I'm an Ukrainian feliratú, kapucnis pulcsiban, borostásan és láthatóan erőltetett vidámsággal, alig leplezett feszültséggel tett eleget eredeti szakmája során begyakorolt kötelességének: eljátszani azt a szerepet, amely megítélése szerint most a legelőnyösebb céljainak. Nem kérdés, hogy a program elsősorban amerikai belpiacos fogyasztásra készült, a tömegeknek éppen úgy, mint a véleményformálóknak és döntéshozóknak.

Amerika, adjál pénzt!
Valószínűleg még Biden elnök sem lenne képes ilyen hitelesen tolmácsolni a háború által feldúlt ország első emberének követeléseit – a talkshow-műsorvezetőknél kevés hitelesebb médium létezik az Egyesült Államokban.
Az amerikai szórakoztató televíziózás egyik legtöbb ember rajongását és érdeklődését élvező műfaja az úgynevezett late-night talk show, vagyis a késő esti beszélgetős műsor.

A 75 éves műsorvezető jelenlegi műsora, a „My next guest needs no introduction” (Következő vendégemet nem kell bemutatni) inkább portrébeszélgetés-sorozatnak tekinthető, mint klasszikus late night show-nak. Letterman közéleti súlya és szakmai múltja azonban számos olyan politikust, színészt és egyéb hírességet vonzott a vele szembeni fotelba, akik neve már önmagában is garancia az immár négy évadot is megért produkció nézettségére.

A műfaj jellegzetessége a házigazda szubjektivitása, így nemcsak a vendégek kiléte, de a kérdések és a témák is szelektívek, éppen ettől lesznek hitelesek.
Megnézve jó néhány epizódot a sorozatból egy önazonos, kíváncsi, fiatalos, de rutinos tévés karakterét ismerhetjük meg, akitől – ha nem is meglepő – mindenképpen csalódás, hogy ilyen mértékben propagandistává vált.
Állítjuk ezt függetlenül attól, hogy mindenkinek joga van eldönteni, jó ügynek tartja-e a háború elhúzódását garantáló támogatások folytatásáért lobbizni.
Ha készül még pár ilyen műsor, garantálható, hogy még Zelenszkij unokái is bunkerben fognak matekleckét írni.