Gyermekevő macska, sült féreg, ördögszobor - ezek a legfurcsább karácsonyi szokások

Nem mindenhol ünneplik úgy a karácsonyt, mint Magyarországon.

Itt a karácsony, ennek örömére összegyűjtöttük a legfurcsább karácsonyi szokásokat a világ minden sarkából! A kulturális diverzitás jegyében borzongjunk-ámuljunk együtt, ki hogy ünnepli ezt az ünnepet.

A svédek egy több mint hatvanéves Disney-mese köré alakítottak ki igen komoly tradíciót. A „Kalle Anka och hans vänner önskar God Jul” névre hallgató műsor (Donald Kacsa és barátai boldog karácsonyt kívánnak) családok ezreinek központi programja a skandináv országban. Pontban délután háromkor összegyűlnek a tévé előtt, és megnézik ezt a kicsit több mint félórás rajzfilmet. Olyannyira ragaszkodnak ehhez a műsorhoz, hogy az ünneplés többi elemét is ehhez igazítják. Egy felmérés szerint az ország lakosságának közel 40 százaléka nézi ezt a mesét minden karácsonykor. A szokás a hatvanas évekből származik, mikor a tévén csak két csatorna volt, amelyek közül az egyiken Disney-rajzfilmek futottak. Azóta már felnőtt egy-két generáció, de a nosztalgia nagy úr...

Guatemalában éppen a tisztaság iránti rajongásból formáltak rendhagyó ünnepi rituálét. Dél- és Közép-Amerika lakosságának jelentős része mélyen vallásos, ám nagyon sajátos helyi babonák tarkítják az egyébként szigorúan katolikus hitéletet. A guatemalaiak úgy tartják, hogy az ördög a sötét, koszos, elhanyagolt sarkokban lakik, ezért egy héttel karácsony előtt alaposan kitakarítanak otthon, összeszedve minden vackot és szemetet, amire már nincs szükség. Ezeket egy nagy kupacba gyűjtik az udvarokon és a köztereken, majd egy ördögöt formázó szobrot helyeznek a tetejére, hogy aztán az egészet felgyújtsák.

Dél-Afrikában sajátos fogás színesíti az ünnepi menüt: sült pajort, százlábút és egyéb férgeket fogyasztanak jó étvággyal! Nem csak az ínyencek rajonganak érte, a magas proteintartalmú, állítólag egészséges táplálék a gyermekek nagy kedvence is. Olyan népszerű ez az étel, hogy a molylepke lárvája, mely alapanyagul szolgál, karácsonyi százlábú vagy fenyő császárpajor néven is ismert. Jó étvágyat hozzá!

Ha Ön azt hitte, hogy mindenhol fenyőfával ünneplik a karácsonyt, gondolja újra! Az új-zélandiaknál tradicionálisan az egzotikus „pōhutukawa” nevű fát díszítik fel, melynek magától is élénk, piros virága már alaphelyzetben megidézi az ünnepi hangulatot. Ezt a szokást elsőként egy osztrák származású geológus jegyezte fel az 1800-as évek derekán. Beszámolója szerint karácsonykor ezekkel a piros virágos ágakkal díszítik a helyiek otthonaikat.

Meg kell emlékeznünk háború sújtotta, keleti szomszédunk sajátos karácsonyi szokásáról is. Ukrajnában a hagyományos, német eredetű karácsonyfadíszek mellé mesterséges pókhálók is felkerülnek a fára.​ A hagyomány egy sajátosan keleti-európai hangulatú történetből ered: a legenda szerint egy szegény asszonynak nem volt pénze méltó díszekkel ékesíteni a fáját, de karácsony első napjának reggelére egy jóindulatú pók fantasztikusan szép hálódíszekkel borította be az ünnepi fenyőt.

Egy másik hátborzongató karácsonyi motívum a gyermekeket felfaló karácsonyi macska egyenesen Izland szigetéről. A hatalmas, vörös szemű négylábú házikedvenc a legenda szerint a havas tájakat járja, és nem csak a kiskorúakat terrorizálja. A földbirtokos gazdák hagyományosan a macskával ijesztgetik munkásaikat: akik év közben jól dolgoztak, a Télapóhoz hasonlóan ajándékra számíthatnak tőle. Akik viszont nem, azokat könyörtelenül felfalja!