Eljárást folytat a Közbeszerzési Döntőbizottság a Soproni vezette Terézvárosban

A Soproni-féle városvezetés miatt több tízmillió forintot bukhatnak a terézvárosiak. Az előző fideszes városvezetés egy 100 milliós kormányzati-uniós forrást nyert el, de a baloldali önkormányzat csak felerészben hívta le a pénzt.

  • A Közbeszerzési Hatóság elnökének kezdeményezésére a Közbeszerzési Döntőbizottság jogorvoslati eljárást rendelt el egy terézvárosi KEHOP-projekt kapcsán.
  • Még a VI. kerület fideszes vezetése nyert el több mint 103 milliót a Terézvárosi Egészségügyi Szolgálat épületének energiahatékonysági felújítására 2018 márciusában.
  • A projekt azonban elakadt. Mint ismert, 2019 őszén a momentumos Soproni Tamás lett a polgármester, az ügy felügyeletét pedig momentumos Győrffy Máté, Terézváros alpolgármestere látta el információink szerint.
  • Ennek ellenére már 2021 októberében felbontották a szerződést, dacára annak, hogy a felújítás csak fele részben készült el.
  • Soproniék arra pedig nem adtak magyarázatot, hogy két évvel azt követően, hogy a baloldal átvette a vezetést, 25%-ról miért csak 50%-ra jutott a projekt?
  • Nem csupán a felújítás nem készült el teljes egészében, hanem Soproniék döntése nyomán 50 millió forint támogatástól is elesett a kerület.
  • Ha a Közbeszerzési Döntőbizottság hibát talál a KEHOP-ügyben, akkor Bálint György helyi önkormányzati képviselő szerint az a bírságon felül a már kifizetett támogatás egy részének visszafizetésével is járhat.

Előzmények

A Széchenyi 2020 nemzeti fejlesztési terv keretében, a kormány által meghirdetett Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Programban (röviden: KEHOP) az akkor még fideszes vezetésű VI. kerületi önkormányzat támogatást nyert el a Terézvárosi Egészségügyi Szolgálat Csengery utca 25. szám alatti épületének energiahatékonysági felújítására.

Forrás: Facebook

A pályázat benyújtásához szükség volt egy feltételes kivitelezői szerződés megkötésére. A kivitelező kiválasztásra feltételes közbeszerzési eljárás keretében került sor.

Az eljárás nyertese a Hufer Bau Építőipari Szolgáltató és Kereskedelmi Kft. lett. A Közbeszerzési Hatóság honlapján lévő információk alapján a vállalkozási szerződés megkötésére 2016. november 7-én került sor.

A pályázat benyújtását követően a támogatási döntés 2017. december 4-én született meg, melyben a KEHOP keretében 103 256 689 forintot ítéltek meg Terézváros Önkormányzatának.

A beruházás összköltsége 111 924 689 forintra rúgott, tehát a projekt 92%-ban pályázati pénzből – elméletileg – fedezve lett. A Terézvárosi Önkormányzat és a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) KEHOP Irányító Hatósága között a támogatási szerződés 2018. március 12-én jött létre.

A Közbeszerzési Hatóság honlapja szerint a Hufer Bau Kft. és a Terézvárosi Önkormányzat között megkötött szerződést 2021. április 26-án módosították. Az összeg azonban nem változott, áfa nélkül 97. 657 718 forint maradt.

Kikötöttek egy 285 napos határidőt.

2021 októberében az önkormányzat a Terézvárosi Egészségügyi Szolgálat épületére vonatkozóan energetikai tanúsítványt készíttetett, hivatalosan azért, hogy a projektben vállalt indikátorok teljesítését leellenőrizze. A tanúsítvány szerint további műszaki tartalom elvégzése esetén sem érhető el olyan jelentős energetikai megtakarítás, amely műszakilag és gazdaságilag indokolttá tenné a leírt feladatok elvégzését.

„A már elvégzett műszaki tartalommal ugyanis teljesülnek azok a minimálisan elvárt indikátorok, amellyel a projekt lezárható” – áll a meglehetősen homályos megfogalmazású indoklásban, következésképpen: a Hufer Bau Kft. és a Terézvárosi Önkormányzat a fenti okokra hivatkozva közös megegyezéssel a szerződést 2021. október 28-án megszüntette.

Érthetetlen, hogy miért csak 2021 októberében készítenek energetikai tanúsítványt, amire hivatkozva szinte azonnal szerződést is bontanak. 

A felbontott szerződés végleges összértéke 39 703 927 forint volt, tehát ennyit fizethettek ki Soproniék – áfa nélkül – a cégnek.

Nincsenek válaszok a felmerülő kérdésekre

A projekt az önkormányzaton belül a Terézvárosi Vagyonkezelő Nonprofit Zrt. kompetenciájába tartozik. Szerkesztőségünk tudomására jutott, hogy Bálint György független önkormányzati képviselő a KEHOP-ügy kapcsán számos kérdést fogalmazott meg a VI. kerületi vezetésnek.

Bálint György
Bálint György Forrás: Facebook/Bálint György

Bálint György ebben a levélben arról számolt be, hogy a konkrét kivitelezés a munkaterületen 2018. november 28-án kezdődött, az eredeti befejezési határidő pedig 2019. szeptember 7. lett volna.

Az építési e-napló szerint azonban a munka 2019. január végén leállt, és nem egyértelmű, hogy ezt követően egész pontosan mi történt.

A leállás egyik oka talán az lehetett, hogy Terézvárosi Egészségügyi Szolgálat Csengery utca 25. szám alatti épülete nem a VI., hanem a VII. kerületben, tehát Erzsébetvárosban található, a helyszínen pedig 2019 nyaráig útfelújítási munkálatok zajlottak. Az nem világos, hogy miután megtörtént az útfelújítás, miért nem indultak újra a munkálatok.

Közben a VI. kerület élén 2019 októberében váltás következett be, a momentumos Soproni Tamás lett a polgármester.

Forrás: Facebook/Soproni Tamás

Úgy tudjuk, hogy 2021 őszére, tehát két évvel azt követően, hogy a Soproni átvette a vezetést Terézvárosban, a KEHOP-projekt az akkori 25%-os elkészültségről csupán 50%-ra jutott.

Nem világos, hogy miért nem fejezték be a projektet teljes egészében.

Az első számú kérdés viszont az, hogy  Terézvárosi Önkormányzat miért nem használta fel a kormánytól elnyert 103 millió forintos támogatás 50%-on felüli részét.

A kormány uniós pályázatokkal foglalkozó honlapján az áll, hogy 2018. április 20-án egész pontosan 53 755 595 forintot fizettek ki a megítélt több mint 103 millióból. Azóta kifizetés nem történt.

Nem érthető, hogy a fennmaradó támogatási összegre, azaz körülbelül 50 millió forintra miért nem tartottak igényt Soproniék, ha már egyszer azt elnyerte a kerület korábbi, fideszes vezetése. Ezt az összeget fel lehetett volna használni, de mégsem éltek a lehetőséggel.

A Közbeszerzési Hatóság elnöke rendelte el a jogorvoslati eljárást

Bálint György témával kapcsolatos kérdéseire érdemben nem reagált a városvezetés, így a képviselő 2022 májusában önkormányzati vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezte, de az előterjesztését a többségében Soproni és Bodnár szövetségeseiből álló képviselő-testület meg sem tárgyalta.

A független képviselő így 2022. májusában, közérdekű bejelentéssel a Közbeszerzési Hatósághoz (KH) fordult.

A Közbeszerzési Hatóság megvizsgálta a kérelmet, a KH elnökének a kezdeményezésére a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) pedig jogorvoslati eljárást rendelt el, amely jelenleg is folyamatban van.

A törvény szerint a Közbeszerzési Döntőbizottság jogsértés megállapítása mellett bírságot is kiszabhat, amely ebben az esetben az Ajánlatkérő Terézvárosi Önkormányzatot fogja terhelni.

De a Mandiner a téma kapcsán 2022. október 14-én arról írt, hogy a Közbeszerzési Döntőbizottság által indított eljárás következtében több tízmillió forintos kormányzati támogatást bukhat el a Soproni vezette önkormányzat, de dacára ennek, a terézvárosi képviselő-testület a legutóbbi, az október 6-i ülésén sem kezdte el tárgyalni a KEHOP-ügyet.

A momentumos önkormányzati képviselők mellett a Gyurcsány-párti frakció és az LMP sem támogatta Bálint György előterjesztésének napirendre vételét, amely teljes körű tájékoztatást kért volna az ügyben a képviselő-testület tagjai számára Sopronitól.

Soproni az előző városvezetést hibáztatta az ügy miatt, és összességében azt az álláspontot képviselte, hogy ha megbírságolják az önkormányzatot, akkor az nemcsak az ő, hanem a terézvárosiak problémája is lesz.

Ha a Közbeszerzési Döntőbizottság is hibát talál majd, ahogy a mandiner is leközölte, Bálint szerint az a bírságon felül a már kifizetett támogatás egy részének visszafizetésével is járhat, tehát a veszteség jóval meghaladhatja a már említett 50 millió forintot.

A momentumos polgármester semmiért nem hajlandó felelősséget vállalni. Embereivel úgy viselkednek mintha az elmúlt három évben nem ők vezették volna a VI. kerületet, hanem valaki más.