Természetesen mi is csak egyszerű szavazók vagyunk, semmiképp se szakemberek, de valahogy józan ésszel még ennyi év távlatából is nehéz felfogni, hogy 2007-ben mire is gondolhattak az akkori kormányoldalon.
A lényeg: a postások eladták a budai palotát, majd az árából 2,5 évig tudták fizetni az albérletet a XIII. kerületben.
Persze tudjuk mi, hogy a Népfürdő utca azért nem rossz környék, és hogy ez már olyan rég volt, foglalkozzunk inkább a NER lopásaival, de mégse hagy minket nyugodni ez a fura tranzakció.
Pár érdekes adat a @szamokadatok-ról és a Demokratából:
- A Postapalotát egyedüli pályázóként a Wallis (amelynek 2005-ig Bajnai Gordon volt a vezérigazgatója, és igen, az a Wallis, amelyik a Hajdú-Bétbe is befektetett) érdekeltségébe tartozó ciprusi hátterű WPR Primus Kft. vette meg 4 milliárd forintért (a későbbi 2,5 éves bérleti díj összegéért)

- A Magyar Posta havi 400 ezer eurós, 10 éves bérleti szerződést írt alá egy másik irodaházra, ez 48 millió euró, azaz 15,8 milliárd forint (2020-as árfolyamon). A bérlemény nem mellesleg a Globál Immo Kft. tulajdona volt, amelynek anyacégei Guernsey-i, Francia Guyana-i, ciprusi bejegyzésűek voltak: a tényleges tulajdonos ismeretlen.
- A Postapalotából befolyt, fejlesztésre szánt pénzt a Magyar Postától elvették, a vagyonkezelő kivette azt osztalékként.
- A Posta 10 év alatt (300-as euróárfolyammal számolva is) a bevétel min. 3 és félszeresét költötte a bérleti díjra.
De ez jó dolog. Valaki Bécsben nyitott cukrászdát, valaki Cipruson céget, amiből Postapalotát vett. A pénz pedig nem tűnik el, egészen biztosan valakinek jól jött akkor. Öregek voltak, és kellett a pénz.
Index (2010): Balsai István szerint a vevő körülbelül 215 ezer forintos négyzetméterenkénti áron vásárolta meg az ingatlant, ami szakértők szerint meg sem közelíti a hasonló fekvésű épületek árát, és körülbelül 3,5 milliárdos hátrányt jelent. (...) Ugyanakkor a 2009-es Állami Számvevőszék-jelentés szerint a Krisztina körút 6. szám alatti Postapalota értékét 2,810-3,385 milliárd forint közé becsülték 2007-ben.

A 4 milliárdos értékesítési ár zavar-e minket? Nem feltétlenül: nem értünk hozzá, még a Számvevőszék se mondott ennél többet. Bár a 214 ezer Ft-os négyzetméterár valóban egy békásmegyeri panel árfekvése volt akkoriban... Szóval de, kicsit zavar.
De hogy eladom a házat, és az árából 2 és fél évig tudok fizetni utána bérleti díjat, az már minden észérvvel szembemegy. Mi több: a Posta - ha később a Moszkva téri székházát visszabérli - már olcsóbban úszta volna meg, mint a Dunavirág utcai új irodaházzal!

Hacsak nem felejtettünk ki valami nagyon fontos szempontot az egyenletből. Mondjuk, hogy manapság már nem TÁRGYAKAT birtoklunk, hanem ÉLMÉNYEKET vásárolunk.
Igen, valószínűleg ez lehetett a háttérben: a Magyar Posta is ÉLMÉNYEKRE vágyott, meg avokádós pirítósra. És mint tudjuk: az állam úgyis rossz gazda (kormányösszetételtől függően ez vitathatatlan, így visszanézve).
kapcsolódó
-
Az MSZP-SZDSZ ősbűnei: a Moszkva tér, ami nekik örökké Moszkva tér marad
Fájóan hiányzik a szimbolikus emlékmű a legyőzöttek fölött
A megszokott menetrend:
- Állami vagyon dupla elherdálása belsős köröknek fillérekért (mind a bevételi, mind a kiadási oldalon)
- Rohadás, enyészet évekig
- A Fidesz megmenti (visszavásárolja)
- De természetesen azért mégis az Orbán meg a Mészáros LOPNAK (persze, hiszen DIREKT ők rohasztották évekig!), ráadásul a Várkonyi Andrea!
És hogy megnyugtatóan bezárjuk a kört:
A mára Széll Kálmán téri Postapalotát (új neve Buda Palota) a Magyar Nemzeti Bank vásárolta vissza, a visszanevezett tér sosem volt ilyen szép, új átjárót is kapnak a lakosok, az épületben pedig pénz- és banktörténeti múzeum nyílik (illetve részben már meg is nyílt). Vicces adalék, a HVG 2019-ben ennyit tudott hozzászólni: Furcsa ügylettel szerezte meg a Postapalotát az MNB.
Száz szónak is egy a vége: egészen biztosan jobban kezelné legközelebb a nemzeti vagyont a baloldal, igazán megint megérdemelnének egy esélyt már. LOP STOP!
Eladom a palotám, meg a lovamat Még az éjjel kimulatom magamat...