Önöknek is elegük van a „Tíz legjobb dolog 2021-ben” vagy „Az év tíz legcukibb kiscicás videója” jellegű listákból?
Nekünk is!
Ezért mi nem a 10, hanem csak a 8 legfurább karácsonyi szokást gyűjtöttünk össze Olvasóinknak.
Hogy miért?
Nehogy rosszul érezze magát a Kontra közönsége, ha a Die Hardot bambulva tömi a fotelben a bejglit.
Higgyék el, van furább:
- Az olaszokról régóta tudjuk, hogy kereszténységüket rendkívül komolyan veszik. Ebbe olyan apró, egyébként kedves kulturális elhajlások is nehezen férnek bele, mint a nyugati kultúrkörben általános szeretetnek örvendő Mikulás.
Mivel a Vatikán hitelt érdemlő alapossággal sem megerősíteni, sem cáfolni nem tudja az ajándékokat osztó, piros ruhás, kedves, öreg püspök legendáját, úgy döntöttek, egy számukra sokkal jobban ismert karaktert emelnek be a folklórba: La Befanát, a boszorkányt.

- Ön úgy gondolja, minden pénzét elviszi a család karácsonyi vendéglátása? Mi lenne akkor, ha nemcsak az élő, de az elhunyt rokonokra is kellene főzni? Portugáliában kicsit későn érkezik a halottak napja, egészen karácsonyig elhúzódik az elhunytakra való emlékezés.

- Északkeleti szomszédaink is megkésnek egy késő őszi ünneppel, ők azonban nem az európai, hanem az amerikai változatot tartják karácsonykor. Ukrajnában a hagyományos, német eredetű karácsonyfadíszek mellé mesterséges pókhálók is felkerülnek a fára.

Mi inkább arra tippelünk, hogy a derék ukránok annyira nem rajonganak a takarításért, hogy a rossz szokásukból hagyományt teremtettek. De ki tudja? Maradunk inkább a hagyományos fenyődíszeknél.
- Míg tőlünk keletre a pókhálóból karácsonyfa-dekoráció lett, a közép-amerikai Guatemalában éppen a tisztaság iránti rajongásból formáltak rendhagyó ünnepi rituálét. Dél- és Közép-Amerika lakosságának jelentős része mélyen vallásos, ám nagyon sajátos helyi babonák tarkítják az egyébként szigorúan katolikus hitéletet. A guatemalaiak úgy tartják, hogy az ördög a sötét, koszos, elhanyagolt sarkokban lakik, ezért egy héttel karácsony előtt alaposan kitakarítanak otthon, összeszedve minden vackot és szemetet, amire már nincs szükség. Ezeket egy nagy kupacba gyűjtik az udvarokon és a köztereken, majd egy ördögöt formázó szobrot helyeznek a tetejére, hogy aztán az egészet felgyújtsák.
WRAL-TV
Következzen egy kis kulináris kuriózum: Grönlandon kifejezetten visszataszító a karácsonyi ünnepi vacsora – legalábbis a mi nézőpontunkból. A két legfontosabb fogás a mattak és a kiviak.

Fúj.
- A katalánok állnak talán a legközelebb a South Parkból ismert Kula bá, az ünnepi kaki karakteréhez. Az Ibériai-félsziget nyugati részén élő népcsoport által kitalált mesefigura egy megszemélyesített farönk, akinek arcot rajzolnak, és sapkát adnak rá. Karácsony előestéjén „megetetik” édességekkel, gyümölcsökkel. Szenteste az egész család körbeállja a fadarabot, botokkal püfölik, miközben éneklik neki, hogy „ha nem szarsz jól, tovább ütlek!”
Ottsworld - Talán kevesen tudják, de a magyar Télapó kísérőjeként is ismert
Krampusz is éppen annyira ijesztő és egyben germán találmány, mint a V2-rakéta és a bevándorlásalapú társadalom.
Nálunk kedves, kormos képű tökfilkónak ábrázolják, aki a Mikulás bácsival együtt jön, és tréfásan lobogtatja a virgácsot. Mint mindent, a sógorok ezt is komolyabban gondolják a kelleténél: a kraumpuszjelmez felér egy kisebbfajta sátánista szeánsz sikeres eredményével.

- Japánban sajátos módon hódolnak a nyugati kultúra egyes, számukra is adaptálható elemeinek. Persze ne képzeljünk különösebben bőséges, a mienkhez hasonló karácsonyi vacsorát: ott a Kentucky Fried Chicken nevű amerikai gyorsétteremlánc tarol az ünnepek alatt.
-
De az amerikai marketing gépezet nem ismer lehetetlent!