Mi akkor is győzünk, hogyha kikapunk!
– Idézem a fradista K-L szektor egyik szurkolói himnuszát, mert Orbán Viktorra és a Fideszre ugyanez igaz.
2002-ben a Fidesz – meglepetésre, és úgy tűnt, a mérkőzés 95. percében – elvesztette a választásokat, majd 2006-ban ismét, de hosszú távon itt is ki járt megint jól? Hát a Fidesz. Ám ezt akkor még nem tudtuk, és fájdalmas nyolc évet kellett végiszenvednünk.
- Az, aki a viszonylagos békét felrúgta, aki az árkokat kiásta, majd 2002-ben hazug módon azok betemetését ígérte – az MSZP-SZDSZ volt.
- Az, aki a demagóg, szavak hazug, torzító kiforgatására épülő kampányolást profi szintre emelte, az Ron Werber és az MSZP-SZDSZ volt.
- Az, aki a később beváltott felelőtlen választási ígéretekkel csődbe vitte az országot, az MSZP-SZDSZ volt – és most még csak bele sem ástunk a 2010-ig beteljesedő, totális gazdasági kudarc részleteibe.
kapcsolódó
-
Az MSZP-SZDSZ ősbűnei: Devizahitelezés
Gyurcsány már 2005-ben óvott a devizahitelektől
Pedig visszatekintve is minden úgy tűnt, rendben volt az első Orbán-kormány irányítása alatt: Európa (egyik) legjobb gazdasági és növekedési adatai; egy a tábor, egy a zászló; erőkommunikáció, sikerpropaganda. És talán ez is lett a baj a végén.
Látva a Fidesz fölényét, elkötelezett táborát, a jó gazdasági eredményeket, a letagadhatatlan fejlődést, a növekvő jólétet; az MSZP – bivalyerős média- és SZDSZ-es (bár ezek tulajdonképpen ugyanazok voltak) támogatással, egészpályás letámadással, mindent egy lapra feltéve, minden szakmai érvet félredobva (vagy azt tetszőlegesen kiválogatva) elkezdte úgy tematizálni a közbeszédet a mindenbe belekötő, negatív (fikázó) kampánnyal, hogy az elképesztően termékeny talajra hullott.
Mi több: Ron Werber később be is ismerte, hogy tiltott eszközökkel, kampánycsend alatt és választói listákkal is mozgósítottak.
Jó-jó, de nem elég jó! Lehetne még jobb, és neked még több járna!
Elég csak belenézni az 1998-as Horn-Orbán, de később akár még a Medgyessy-vitában is (a közönség sorai között többek között Dobrev Klára!), ott még úriemberek párbeszéde zajlott, legfeljebb némi odaszúrással, csipkelődéssel, fanyalgással. Ezt a status quót söpörte le örökre az MSZP és az SZDSZ az 1998 óta tartó médiahadjárattal, a 2002-es hátbatámadással, majd teljesítette be Gyurcsány 2006-os vitastratégiájával.
kapcsolódó
-
Ezért nem fog Orbán többet kiállni Gyurcsánnyal vitázni
Visszanézve az évszázad (?) hazugságait, nem csodálom
Vigyázat, a mostani helyzet kísértetiesen hasonlít a 2002 előttire!
Megint tipikusan az történik, hogy az emberek jó dolgukban nekiállnak moralizálni, és hobbiból fikázni a kormány minden eredményét: elég csak a Facebookon megnézni a kommenteket a miniszterelnök vagy a kormány posztjai alatt. Semmi se lehet elég jó, semmi se lehet jó – és különben is, azt a pénzt akár nekik is adhatták volna. Ha meg aztán a szocialista kormányzás alatt felkopik az álluk, akkor nagy sértődötten játsszák a középutas punk örök ellenzékit (azaz 0 felelősséget vállalnak bármiért is), esetleg titokban behúzzák az ikszet a Fideszre, és utána négy évig megint nekiállnak követelőzni, hogy „ÉN NEM ERRE SZAVAZTAM!”.
Na de milyen trükkök százaival tudta az MSZP-SZDSZ behúzni 2002-t?
Mert konkrét választási csalásra nem tudjuk fogni (bár sokan beszélnek a mai napig száraztésztáról meg láncszavazásról), nagyobb jogsértésre is csak a kampánycsendsértésnél, listázásnál derült fény.
Az Országos Választási Bizottsághoz (OVB) 2002-ben a parlamenti választásokkal kapcsolatban csaknem ötszáz bejelentés érkezett, ám ezek többségét a testület érdemben nem vizsgálta meg. (...) Így csupán annyi bizonyos, hogy olyan, a szavazás kimenetelét befolyásoló súlyos törvénysértésről, amely miatt a voksolást meg kellett volna ismételni, az OVB, illetőleg a területi választási szervek egyetlen esetben sem szereztek tudomást. /Forrás: Népszabadság/
- Hisztériakeltés: szavak kiforgatása (köteles beszéd), azokon lovaglás, a Nemzetiszalag Mozgalom (hordjuk a kokárdát a választásokig) vélt félelemkeltő jellegének kidomborítása, a státustörvény miatt 23 millió román, diktatúra épül (ld. később az SZDSZ „haverok, buli, junta”-viccelődését),
- Korrupcióvádak: Országimázs Központ, Ezüsthajó, Széchenyi-terv, 168 Óra: „Már 1335677 napja nem tudjuk, kicsoda Kaya Ibrahim és Josip Tot!”,
- Média: Heti Hetes, suttogó propaganda, ARC-plakátkiállítás, szegénységpropaganda, egészségügy (lélegeztetőgépek mint pénzügyi mértékegység bevezetése a kereskedelmi adókban), és hát Orbánt még Amerika se fogadta (–utalva arra, hogy Clintonnal 1998-ban még találkoztak a Fehér Házban, 2001-ben viszont már csak Dick Cheney alelnök fogadta)!
kapcsolódó
-
Verebes István a Heti Hetesről: kurvaság volt
"Nem akartam 'ezek' lenni. Elment a dolog annyira baloldalra, hogy azt én már nem akartam vállalni. Elkezdett keseredni a nyál a számban, mert tudtam, hogy az egyik a lapját akarja menedzselni, a másik a Kossuth-díját."
- Dr. Kende: A Viktor
- Szavazatvásárlás: a nyugdíjasok 19 ezer forintja, a fedezet nélküli osztogatás (200 napos program),
- Utcai és internetes kampányolás: Ron Werberék kezdték az utcán, Gesztiék pedig az SZDSZ-szel a neten folytatták a Szamizdatával.
kapcsolódó
-
SZDSZ 2002 - "Mintha" Geszti és a Hócipő szerkesztősége játszottak volna egyet a Photoshoppal
Hol a lé? Haverok, buli, junta - és sok más menő poén a Szamizdatán
A köteles beszéd és a 23 millió román, ahol gyurcsányék megfordították
Sokak szerint ezek voltak a legnagyobb hatású szemétségek a kampányban, előbbiről maga Kövér László is beismerte: –Ha ez nincs, akkor talán nyerünk, de mondom, ilyen volt kilencvenkilenc másik is. Idézzünk csak a beszédből!
Szóval egy pillanatra fogadjuk el azt, hogy csak ennyire vagyunk képesek. Hogy egy képesség nélküli, alkalmatlan, tehetségtelen néppé lettünk az elmúlt néhány évtizedben. Csak én erre azt mondom, hölgyeim és uraim, hogy így viszont nem érdemes élni. Tehát hogyha így gondoljuk, akkor menjünk le a pincébe, keressünk egy jó erős kötelet meg egy viszonylag erős gerendát és szöget, és kössük fel magunkat. Csak én azt szeretném kérni azoktól, akik ezt próbálják önökkel elhitetni, évek óta ezt próbálják sulykolni az önök fejébe, hogy legalább járjanak elöl jó példával. És ha ők már mind végeztek, akkor mi meg mégiscsak gondolkodjunk el azon, hátha nélkülük többre mennénk. /Kövér László, Békéscsaba, 2002. március)
Hát, valóban felháborító (nem) – Kövér László pontosan azt mondta ki, amit mi a nemzeti oldalon évtizedek óta érzünk, és ma is vállalhatónak tartunk.
Az örök kishitűség, önsorsrontás nem vezet jóra: az ilyen tényleg jobb, ha távozik.
Bár én inkább a Szt. Külföld híve vagyok (ahogy később Ferenc testvér is utat mutatott az elégedetlenkedőknek).
És a 23 millió román?
És kik voltak azok a „mi”? Dobrev Klára 2001-től dolgozott Medgyessy mellett. A későbbi miniszterelnök kampánystábjának vezetésében az alábbi tagokat találjuk: Ron Werber, Gyurcsány Ferenc, Dobrev Klára, Baja Ferenc, Levendel Ádám, Gál J. Zoltán, Suchmann Tamás és Erős János.

A gyűlölet rabja majd kiforgatja minden szavadat /Kovács Ákos: A bosszú népe/
Ron Werber, akinek az egészet köszönhették – és a Werber-lista
Az izraeli kampánytanácsadó a válasz.hu-n fejtette ki kicsit részletesebben 2017-ben, ő hogy látta a 15 évvel korábbi választásokat – illetve egy az egyben beismerte, hogy listák alapján mozgósították az embereket, akár kampánycsend alatt is:

Mond persze még sok érdekes és érdektelen dolgot, vagdalkozik is egy kicsit – de talán ezt a részletet érdemes a szokásosnál jobban kiemelni, mert valahogy ez is a feledés homályába merült.
Dr. Kende – A Viktor
És persze kellett a sikerhez még A Könyv is, ami mesterien démonizálta Orbán Viktort, annak leginkább vélt vagy valós gyerekkori emlékeit, traumáit az akkori felnőtt emberre kivetítve. Persze bölcsen hozzátéve, hogy hátha nem is igaz, vagy nem is így történt, meg csak mendemonda az egész; és különben is, mások mesélték csak.
De olvassunk bele magába a könyvbe is!
Az ARC és az SZDSZ plakátkampánya
Természetesen az SZDSZ és Gesztiék taroltak a kultúrának kinevezett területen is: viccesnek szánt korai mémek a Szamizdatán, és Fidesz-rugdosó proganda művészetnek álcázva a legelső @rc kiállításon is.

A győztes pályamű pont a Fidesz egyik szlogenjét kifigurázó, azt a szegénységgel szembeállító életkép Három szoba, három gyerek, négy kerék címmel, Szabolcs László, Felföldi Anna - Koala munkája lett.
Érdekesség: az Index közönségszavazásán a későbbi győztes az első háromba se fért bele, és politikai témájú se került a dobogóra.

És persze jöttek a vég nélküli SMS-ek a felcsúti parasztról, a velencei tükörben cigányt látó Orbán Viktorról – a többit, azt a bizonyos ezután következő nyolc évet pedig most már hadd ne idézzük fel többször.
De hogy a végére hozzunk valami biztató gondolatot is: